gia odnawialna, zmienia swój status u swojego dostawcy prądu z „klienta” na „prosumenta”.
A prosument?
Prosument w obszarze OZE, to osoba, która sama produkuje swoją własną energię elektryczną. Robi to z odnawialnych źródeł energii w tzw. mikroinstalacji.
W naszym prawie jest to: instalacja energii odnawialnej z zainstalowanym źródłem energii elektrycznej o łącznej mocy nie większej niż 50 kWp.
W praktyce oznacza to, że masz własną instalację fotowoltaiczną, przydomową elektrownię fotowoltaiczną.
Zgodnie z ustawą o OZE z 1 lipca 2016 roku, jako właściciel instalacji, jesteś uprawniony do skorzystania z usługi bilansowania z siecią.
Nadmiar energii elektrycznej wyprodukowanej ze swojej mikroinstalacji możesz przesyłać do zakładu energetycznego i następnie możesz odbierać ją w dowolnym momencie.
Panele fotowoltaiczne stawia się zarówno na
Na naszych oczach zachodzą wielkie przemiany w świecie. Jest to wręcz przełomowy i historyczny czas, gdy Unia Europejska postanowiła być numerem jeden na świecie.
Numerem jeden w nowoczesnej i ekologicznej energetyce. Do roku 2050 zgodnie z planem będziemy produkować energię zupełnie pozbawioną emisji dwutlenku węgla.
Wszystko zostało postawione na jedną kartę. Będziemy bazować na tym co matka natura nam dała. A daje ona codziennie niesamowite ilości energii.
Zatem zaprzestajemy produkcji energii na podstawie spalania zasobów z ziemi.
Teraz trzeba ujarzmić moc, którą widzimy codziennie w przyrodzie.
A więc tak zwane odnawialne źródła energii.
Są to sposoby wykorzystania energii wiatru, pływów morskich oraz energii światła słonecznego. Najwięcej się stawia na rozwój farm wiatrowych oraz na kolektory słoneczne.
Panele fotowoltaiczne stawia się zarówno na małych domach jednorodzinnych jak i na większych budynkach i całych dużych zakładach przemysłowych. Fotowoltaika, to już na dzień dzisiejszy jeden z lepszych produktów eksportowych Polski. Natomiast energia odnawialna to będzie najważniejszą gałęzią polskiej gospodarki.
Energia odnawialna jest systemem którego popularność
Energia odnawialna jest systemem, którego popularność na całym świecie dynamicznie rośnie. Dlaczego więc warto w nią inwestować i jakie korzyści odniesiemy po tego typu zakupie?
Wytwarzanie własnego prądu z instalacji fotowoltaicznej sprawi, że rachunki za energię kupowaną z sieci zmniejszą się w dużym stopniu dzięki temu, iż urządzenia domowe w pierwszej kolejności pobierają prąd wyprodukowany z mikroelektrowni fotowoltaicznej.
Chociaż instalacja fotowoltaiczna wymaga inwestycji, która początkowo wydaje się wysoka, to będzie się ona stopniowo zwracać w postaci spadku rachunków za energię.
Fotowoltaika posiada też takie zalety jak bezobsługowość instalacji. Po montażu paneli, czy to na dachu czy gruncie, nie jest wymagana jakakolwiek ingerencja ze strony inwestora. Produkcja energii oraz jej przesył jest automatyczny, a eksploatacja instalacji jest praktycznie rzecz biorąc bez kosztowa.
Inwestycja w kolektory słoneczne to zakup, który będzie nam służył długie lata. Podjęcie decyzji o tym zakupie warte jest przemyślenia.
Kolektory słoneczne i fotowoltaika znacznie zmniejszają
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających na ograniczenie emisji smogu. Energia odnawialna, wykorzystywana zamiast paliw stałych, nie obciąża środowiska naturalnego. Użycie alternatywnych źródeł energii wpisuje się w konwencję zrównoważonego rozwoju, ponieważ oszczędzamy nasze zapasy surowców naturalnych. Kolektory słoneczne i fotowoltaika znacznie zmniejszają zanieczyszczenie środowiska. Niestety, ponieważ ich praca uzależniona jest od długości dnia w Polsce i sezonowości obie instalacje dostarczają nam energii głownie w sezonie letnim. Co daje właścicielom gospodarstw domowych zainstalowane kolektorów słonecznych? Po pierwsze, przez pół roku zyskujemy na wygodzie. Nie ma problemu z rozpalaniem i wyrzucaniem popiołu. Po drugie, dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej przyczyniamy się do ochrony środowiska. Decydując się na zastosowanie solarów możemy zaoszczędzić nawet 60% rocznej energii potrzebnej do podgrzania wody. Co więcej, kolektory płaskie, które są najlepszym rozwiązaniem w naszym klimacie, są odporne na czynniki zewnętrzne.